A woman with red hair smiling brightly, with a green, blurred background.

Zdravlje mikrobioma usne šupljine je važno.

Postoji veza između mikrobioma usne šupljine i cjelokupnog zdravlja!

A woman with red hair smiling brightly A woman with red hair smiling brightly

Što je oralno zdravlje?

Pojam oralno zdravlje odnosi se na zdravlje usta, uključujući zube, desni, jezik, tkivo i ostatak usne šupljine. Pravilno održavanje svakodnevne higijene, redoviti stomatološki pregledi  i zdrava prehrana presudni su za održavanje dobrog oralnog zdravlja. 


Dobro oralno zdravlje ne čine samo blistavo bijeli, čisti zubi i predivan osmijeh, već i mogućnost jedenja, gutanja i govorenja bez boli, nelagode ili srama. Budući da su usta ulaz u naše tijelo, njihovo je zdravlje neizostavan dio sveukupnog zdravlja. Jake desni i pravilno očišćeni zubi također značajno utječu na naše samopouzdanje i dobrobit, ali i na našu sposobnost druženja, rada, sudjelovanja u društvu i ispunjavanja vlastitih potencijala. Brigom o zubima, desnima i ustima sprječavamo razne dentalne tegobe, poput karijesa, bolesti desni i lošeg zadaha. Štoviše, blistav osmijeh jedna je od prvih stvari koje ljudi primjećuju i najbolji način za prihvaćanje drugih osoba u naš život.

bright smile from a woman with orange hair

Važnost zdravih usta

U znanstvenim je ispitivanjima potvrđena jasna i izravna veza između stanja mikrobioma usne šupljine i nekih bolesti, kao što su srčana bolest, moždani udar ili šećerna bolest. Loše dentalno zdravlje također može uzrokovati komplikacije u trudnoći, primjerice malu porođajnu težinu djeteta. 

U usnoj šupljini živi oko 770 različitih vrsta virusa, bakterija i gljivica, a sastoji se od više bilijuna mikroba. Sastav mikrobioma usne šupljine razlikuje se od osobe do osobe. U normalnim je uvjetima dobro uravnotežen i podržava procese u ostatku tijela. Međutim, loša oralna higijena, neuravnotežena prehrana, stres i druga stanja mogu utjecati na mikrobiom usne šupljine. Stoga oralno zdravlje igra veliku ulogu u našem cjelokupnom zdravlju. 

A smiling red-haired woman with a bright smile, lying on the grass with a white fence in the background. A smiling red-haired woman with a bright smile, lying on the grass with a white fence in the background.

Usta kao zaštitna barijera

Većina bakterija koje ulaze u naše tijelo prolazi kroz usta. Poremećaj ravnoteže mikrobiote usne šupljine može uzrokovati razne druge tegobe.

Karijes uzrokuju bakterije koje se hrane šećerom u ustima i stvaraju okoliš s niskom pH vrijednošću, čime demineraliziraju i slabe zubnu caklinu. Ako se bakterije i plak redovito ne uklanjaju pranjem zuba, uzrokovat će bolest i zuba i desni. Gingivitis ili upala desni blagi je oblik bolesti desni, prisutan u više od polovice odrasle populacije. Simptomi su nadražene, otečene i tamnocrvene desni ili čak krvarenje iz desni. Ako se ne liječi, može se razviti parodontitis - daleko ozbiljnija bolest desni. Parodontitis je česta kronična bolest koja može oštetiti meko tkivo oko zuba te čak dovesti do gubitka zuba, a pogađa približno trećinu odraslih osoba. Nadalje, neugodan zadah ili halitoza može se javljati epizodično ili trajnije, a također je posljedica poremećaja ravnoteže bakterija i loše oralne higijene.

"Close-up of a smiling red-haired woman lying on grass, with her head resting on her hand."

Održavanje oralnog zdravlja

Redovita i pravilna oralna higijena te zdrava prehrana podupiru mikrobiom usne šupljine. Steknite naviku redovitog posjećivanja stomatologa i dentalnog higijeničara.

Korisni savjeti o prehrani:

  • Zdrava prehrana prije svega podrazumijeva prehranu s niskim udjelom šećera i bogatu voćem i povrćem. Ne morate se odreći šećera, no najbolje bi bilo da uživate u njemu uz glavni obrok. 
  • Pijte većinom nezaslađena pića, poput vode ili čaja. 
  • Žvakaće gume bez šećera također mogu pridonijeti dentalnoj skrbi, no nikada ne mogu zamijeniti dobru dentalnu skrb. 
  • Namirnice koje sadrže fluoride, primjerice riba, neke mineralne vode i fluorirana sol  podupiru remineralizaciju zuba i tako ih jačaju.

 

Svakodnevna oralna higijena presudna je:

  • Perite zube najmanje dvaput dnevno, po mogućnosti ujutro i prije spavanja.
  • Jednom dnevno očistite praznine između zuba interdentalnim četkicama ili zubnim koncem.
  • Dodajte BioGaia Prodentis s bakterijama mliječne kiseline L. reuteri ATCC PTA 5289 i L. reuteri DSM 17938 kao nadomjestak mikrobiomu usne šupljine kako biste podržali prirodno oralno zdravlje.