Razvoj mikrobiote
Briga o crijevnoj mikrobioti, čak i prije rođenja, donosi cjeloživotnu korist.
U ustima vrve brojne različite bakterije, virusi i gljivice, a to se naziva florom ili mikrobiomom usne šupljine. Iako je gotovo ili potpuno nevidljiva, to je prva linija obrane Vašeg tijela, ali i druga po veličini te najraznolikija flora nakon crijevnog mikrobioma.
Radi se o zaista složenoj zajednici u kojoj živi oko 770 različitih vrsta bakterija, virusa i gljivica. U normalnim uvjetima oni surađuju i tvore zaštitnu barijeru protiv patogena. Usta su ključna za gutanje, probavu i govor, a s nosnom šupljinom igraju i veliku ulogu u disanju.
Mikrobiom grla dvostruki je prolaz za disanje i probavu. To je glavni i vrlo pouzdani čuvar od infekcija dišnih putova. Njegovo stanje također određuje učestalost i težinu bolesti poput faringitisa i tonzilitisa.
Dok mikrobiom usne šupljine, koji ima snažan i izravan utjecaj na sveukupno zdravlje i dobrobit, može biti povezan s različitim bolestima u ustima, mikrobiom grla služi kao pokazatelj zdravlja dišnih putova i igra važnu ulogu u ukupnom imunosnom obrambenom sustavu tijela. Stoga se sigurno slažete da vrijedi pružiti potporu mikrobiomima i usne šupljine i grla.
Kad smo prehlađeni, često imamo grlobolju. To je uglavnom bakterijska ili virusna infekcija gornjih dišnih putova te je ujedno i najčešća bolest kod djece predškolske dobi.
Prehlada ili grlobolja mogu se kod male djece javiti čak 6 – 8 puta godišnje zbog toga što njihov imunosni sustav nije u potpunosti razvijen. Odrasli u prosjeku osjećaju tu nelagodu 2 – 3 puta godišnje. Nažalost, takva se infekcija lako širi unutar zajednice ili obitelji zbog bliskog kontakta i zajedničkih prostora. Naravno, grlobolja često ne dolazi sama: prate je drugi simptomi, poput vrućice, kašlja, curenja iz nosa, kihanja te ponekad otežanog gutanja. Sve se to događa zbog neravnoteže mikrobioma usne šupljine i grla.
S obzirom na to da 70% prehlada uzrokuju virusi, antibiotici su uglavnom neučinkoviti, nepotrebni pa čak i potencijalno štetni. Ipak, ako Vam liječnik propiše ciklus liječenja antibioticima, slijedite sve njegove upute.
Uz stručne savjete liječnika postoje i neke mjere koje možete poduzeti da ublažite simptome grlobolje ili prehlade kod Vašeg mališana. Nažalost, ne postoji magično rješenje, ali možete učiniti sljedeće:
Prvo ustanovite je li potrebna liječnička pomoć. Ako ste prehlađeni ili je netko u Vašoj blizini bolestan, pokušajte smanjiti kontakt što je više moguće.
Pranje ruku i odlaganje upotrijebljenih rupčića, posuda, ručnika i četkica za zube pomaže u održavanju odgovarajuće higijene.
Od navršenog 6. mjeseca možete uvesti dodatak prehrani BioGaia Pharax koji sadrži Lactobacillus reuteri ATCC PTA 5289 i Lactobacillus reuteri DSM 17938 (Protectis). Ovaj dodatak prehrani doprinosi održavanju uravnoteženog mikrobioma u usnoj šupljini i grlu, što može biti korisno za zdravlje usne šupljine te vitamin D koji doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Briga o crijevnoj mikrobioti, čak i prije rođenja, donosi cjeloživotnu korist.
Crijeva igraju bitnu ulogu u radu imunološkog sustava. Stoga su prve godine života posebno bitne dok djetetovo tijelo gradi imunitet.
Trudnoća je tako posebno razdoblje za svaku ženu. U nastavku navodimo načine kako pružiti podršku ženinom tijelu tijekom trudnoće i nakon nje, kako bi se ona mogla koncentrirati na dolazak djeteta.