Zdravlje crijeva odraslih
Naš probavni sustav ima važan zadatak iz hrane izvući nutrijente koje trebamo. Zbog toga se trebamo na pravi način brinuti o prehrani.
Premda je ova bolest sama po sebi vrlo stresna, najprije valja napomenuti da nije opasna.
Sindrom iritabilnog crijeva jedan je od najčešćih funkcionalnih poremećaja probavnog sustava. Ne zahvaća samo debelo crijevo, nego cijeli probavni sustav. Čak i temeljitim liječničkim pregledom ne može se utvrditi organski uzrok ovih, često teških probavnih tegoba. Procjenjuje se da približno 20% populacije industrijaliziranih zemalja u većoj ili manjoj mjeri pati od sindroma iritabilnog crijeva. Ta bolest pogađa žene približno dvostruko češće od muškaraca, a stres dodatno pogoršava nelagodu.
Donedavno se sindrom iritabilnog crijeva često smatrao izmišljenom bolešću jer ga ne prate nikakvi organski znakovi.
Međutim, danas je poznato da se radi o funkcionalnom poremećaju crijeva čiji su uzroci višestruki:
Simptomi sindroma iritabilnog crijeva mogu se javljati u epizodama te uvelike ometaju bolesnikovu svakodnevicu i društveno funkcioniranje. Simptomi su također obično povezani s unosom hrane i pražnjenjem crijeva.
Simptomi se obično prvi put jave između 20. i 30. godine života, a često traju mjesecima ili godinama. Nerijetko se kao okidač može utvrditi primjena antibiotika za liječenje crijevne infekcije.
Tipični simptomi sindroma iritabilnog crijeva uključuju bol u trbuhu, grčeve, nadutost, vjetrove, zatvor ili proljev ili oboje, mučninu, probavne tegobe i žgaravicu.
Sindrom iritabilnog crijeva može značajno utjecati na svakodnevni život oboljelih osoba. Ipak, postoje načini koji mogu pomoći u podržavanju probavnog zdravlja i smanjenju nelagode.
Brojne biljke i začini cijenjeni su zbog njihove arome i potencijalno korisnih svojstava. Na primjer, kim i paprena metvica tradicionalno se koriste kod vjetrova ili grčeva. Vjeruje se da kamilica, matičnjak i lavanda blagotvorno djeluju na želudac i crijeva, a mogu se konzumirati kao čaj ili u obliku pripravaka. Papaja sadrži važne enzime, esencijalne masne kiseline i vitamine, što je čini zdravom i svestranom namirnicom koja može pomoći održavanju zdravog probavnog sustava kod nadutosti, boli u trbuhu ili zatvora. Nadalje, dodaci prehrani koji sadrže korisne bakterijske sojeve, kao što je BioGaia Gastrus, mogu pridonijeti održavanju zdravog crijevnog i želučanog mikrobioma.
Važno je istaknuti da su navedene informacije informativnog karaktera i ne zamjenjuju savjet liječnika. Svakako posjetite liječnika ako primijetite kontinuiranu promjenu u ritmu pražnjenja crijeva ili druge znakove ili simptome koji bi mogli ukazivati na ozbiljnije stanje.
Naš probavni sustav ima važan zadatak iz hrane izvući nutrijente koje trebamo. Zbog toga se trebamo na pravi način brinuti o prehrani.
Stil života može imati značajnu ulogu u pogledu redovitosti pražnjenja crijeva. Evo nekoliko svajeta kako bi stvari tekle glatko.
Usta i grlo glavni su ulazi u tijelo. Važno je da ih održavate zdravima jer igraju ključnu ulogu u probavi, disanju i cjelokupnom zdravlju.