Mother sitting on a couch and looking lovingly at her baby lying on her lap, in a bright and cozy room

Regurgitacija

Regurgitacija, bljuckanje - ti pojmovi opisuju mlijeko koje beba povrati tijekom ili nakon hranjenja. Iako izgleda opasno, to je uobičajena pojava dok se njihova probava razvija.

Baby resting on a woman's shoulder, looking directly at the camera, with a calm expression and a light background. Baby resting on a woman's shoulder, looking directly at the camera, with a calm expression and a light background.

Regurgitacija – razlog za brigu?

Većina je dojenčadi sretna i zdrava čak iako često bljuckaju. To roditeljima može biti zabrinjavajuće, ali je dio prirodnog postupka razvoja i većinom se zbog toga ne treba brinuti. Dječji želudac mora naučiti pravilno se isprazniti. Može potrajati nekoliko tjedana ili mjeseci dok to ne nauče kako treba.

Regurgitacija, poznata i kao bljuckanje, vrlo je česta kod dojenčadi i često se javlja nakon hranjenja. Bljuckanje je tekuće i može izgledati baš kao formula ili mlijeko koje smo djetetu upravo dali. Kod dojenčadi ezofagealni sfinkter koji sprječava da se hrana vraća natrag prema ustima još nije u cijelosti oblikovan. Nadalje, pokretljivost probavnog sustava također nije u potpunosti razvijena. Regurgitacija će postupno nestajati tijekom djetetove prve godine života, kako probavni trakt bude sazrijevao, a dijete počne češće biti u uspravnom položaju. 

Mother sitting on a couch and breastfeeding her baby, looking down with a gentle smile

Za što se treba pobrinuti?

Pokretljivost probavnog sustava pokret je koji hranu „vodi“ kroz probavni trakt i van tijela. Kada je pokretljivost probavnog sustava  poremećena, hrani može trebati više vremena kako bi prošla kroz probavni trakt i u tanko crijevo, što može dovesti do regurgitacije. 

Potrebno je izbjegavati negativne čimbenike tijekom hranjenja. Cilj je smiriti dijete i osigurati ugodnu atmosferu – mirna soba s prigušenim svjetlom i ugodni, lagani zvukovi čimbenici su zbog kojih će se dijete osjećati ugodno. Dok se pokretljivost probavnog sustava razvija, djetetu može također biti potrebno dopunjavati crijevnu mikrofloru koja se također još uvijek oblikuje.  BioGaia proizvodi koji sadrže L. reuteri Protectis mogu pomoći povećati broj dragocjenih bakterija u  crijevima djeteta. 

Crijevne tegobe bebe

Crijevne tegobe bebe

Iako su poprilično česte kod malih beba, još uvijek postoje mnoge nepoznanice u pogledu crijevnih tegoba kod dojenčadi. Nastavite čitati kako biste saznali više o ovoj temi.