Kako radi dječji imunitet?
Razvoj dječjeg imuniteta dugotrajan je proces koji počinje začećem.
U ustima vrve brojne različite bakterije, virusi i gljivice, a to se naziva florom ili mikrobiomom usne šupljine. Iako je gotovo ili potpuno nevidljiva, to je prva linija obrane Vašeg tijela, ali i druga po veličini te najraznolikija flora nakon crijevnog mikrobioma.
Radi se o zaista složenoj zajednici u kojoj živi oko 770 različitih vrsta bakterija, virusa i gljivica. U normalnim uvjetima oni surađuju i tvore zaštitnu barijeru protiv patogena. Usta su ključna za gutanje, probavu i govor, a s nosnom šupljinom igraju i veliku ulogu u disanju.
Mikrobiom grla dvostruki je prolaz za disanje i probavu. To je glavni i vrlo pouzdani čuvar od infekcija dišnih putova. Njegovo stanje također određuje učestalost i težinu bolesti poput faringitisa i tonzilitisa.
Dok mikrobiom usne šupljine, koji ima snažan i izravan utjecaj na sveukupno zdravlje i dobrobit, može biti povezan s različitim bolestima u ustima, mikrobiom grla služi kao pokazatelj zdravlja dišnih putova i igra važnu ulogu u ukupnom imunosnom obrambenom sustavu tijela. Stoga se sigurno slažete da vrijedi pružiti potporu mikrobiomima i usne šupljine i grla.
Kad smo prehlađeni, često imamo grlobolju. To je uglavnom bakterijska ili virusna infekcija gornjih dišnih putova te je ujedno i najčešća bolest kod djece predškolske dobi.
Prehlada ili grlobolja mogu se kod male djece javiti čak 6 – 8 puta godišnje zbog toga što njihov imunosni sustav nije u potpunosti razvijen. Odrasli u prosjeku osjećaju tu nelagodu 2 – 3 puta godišnje. Nažalost, takva se infekcija lako širi unutar zajednice ili obitelji zbog bliskog kontakta i zajedničkih prostora. Naravno, grlobolja često ne dolazi sama: prate je drugi simptomi, poput vrućice, kašlja, curenja iz nosa, kihanja te ponekad otežanog gutanja. Sve se to događa zbog neravnoteže mikrobioma usne šupljine i grla.
S obzirom na to da 70% prehlada uzrokuju virusi, antibiotici su uglavnom neučinkoviti, nepotrebni pa čak i potencijalno štetni. Ipak, ako Vam liječnik propiše ciklus liječenja antibioticima, slijedite sve
Uz stručne savjete liječnika postoje i neke mjere koje možete poduzeti da ublažite simptome grlobolje ili prehlade kod Vašeg mališana. Nažalost, ne postoji magično rješenje, ali možete učiniti sljedeće:
Prvo ustanovite je li potrebna liječnička pomoć. Ako ste prehlađeni ili je netko u Vašoj blizini bolestan, pokušajte smanjiti kontakt što je više moguće.
Od navršenog 6. mjeseca možete uvesti dodatak prehrani BioGaia Pharax koji sadrži Lactobacillus reuteri ATCC PTA 5289 i Lactobacillus reuteri DSM 17938 (Protectis). Ovaj dodatak prehrani doprinosi održavanju uravnoteženog mikrobioma u usnoj šupljini i grlu, što može biti korisno za zdravlje usne šupljine te vitamin D koji doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava.
Razvoj dječjeg imuniteta dugotrajan je proces koji počinje začećem.
Proljev se može javiti naglo. Budući da kod mališana postoji veći rizik od gubitka mnogo tekućine, bitno je znati kako se brinuti o djetetu tijekom tog teškog razdoblja.
Djeca su vrlo znatiželjna i vole istraživati, što ih može izložiti negativnim utjecajima. Stoga je jak imunološki sustav bitan kako bi bili zdravi tijekom odrastanja.