Young mother in blue dress embraces her daughter

Važnost bakterija

Naša su tijela dom nizu mikroorganizama koji se naziva mikrobiota, a među njima su bakterije najmnogobrojnije.  Nova istraživanja ukazuju na to da broj bakterijskih stanica u našim tijelima čak premašuje broj ljudskih tjelesnih stanica. 

Close-up microscopic view of probiotic bacteria, showing oval-shaped cells clustered together

Što su bakterije?

Bakterije su mikroorganizmi ili mikrobi koji se nalaze svugdje oko nas. Neke vrste bakterija čak žive na i u drugim organizmima, kao i ljudima.

Kao prvi oblik života koji je postojao na Zemlji, one od samog početka određuju uvjete našeg postojanja. L. reuteri primjer je bakterije koja je evoluirala u simbiozi s ljudima. Danas znamo kako bakterije predstavljaju sastavni dio našeg tijela. Iako se novorođenčad rađa gotovo sterilna, bakterije ubrzo započinju kolonizirati njihova malena tijela – kožu, usta i, što je najvažnije, probavni trakt. Te bakterije nastavljaju rasti i njihov sastav postaje sve raznolikiji do dobi od tri godine.

40,000,000,000,000

Bakterije i ljudska mikrobiota

Naša su tijela dom nizu mikroorganizama koji se naziva mikrobiota, a među njima su bakterije najmnogobrojnije. Nova istraživanja ukazuju kako broj bakterijskih stanica u našim tijelima čak premašuje broj ljudskih tjelesnih stanica. 

Budući da se često naziva samostalnim organom, razumljivo je kako istraživači nastoje razumjeti važnost mikrobiote. Iako dostupni brojevi često  nisu dosljedni, nove informacije ukazuju na to kako naša mikrobiota sadrži oko 40 bilijuna bakterija (400 – 4.000 različitih vrsta), što čini jedan kilogram naše tjelesne mase, a najvećim se dijelom nalazi u crijevima. Prema tome, jasno je zašto je ključno održati odgovarajuću kolonizaciju bakterija u nama.
Young woman sitting at a café table with a smartphone in one hand and a cup of coffee in the other, next to a plate of healthy food.

Zdravlje crijeva u modernim vremenima

Uz kisik, hrana je ključna za ljudski život. Naš je probavni sustav zadužen iz hrane izvući nutrijente koje trebamo, što nije uvijek lagan posao. Upravo je ta važna uloga motivirala tvrtku BioGaia® u istraživanju crijeva i dodataka njihovoj mikrobioti.

Na naša crijeva utječu naši stilovi života koji su se značajno promijenili u zadnjih 50 godina. Moderni načini života s povećanom urbanizacijom i promjenama u prehrambenim navikama također su doveli do promjena u našoj mikrobioti.

Životne navike poput neuravnotežene prehrane koja sadrži  mnogo prerađene hrane, kave i alkohola ili intenzivna tjelovježba mogu utjecati na mikrobiotu. Jednako tako, upotreba antibiotika i drugih lijekova i opsesivna higijena mogu utjecati na mikrobiotu eliminiranjem određenih vrsta bakterija. Porod carskim rezom također može utjecati na sastav mikroflore u tijelu novorođenčeta.

BioGaia® proizvodi koji sadrže L. reuteri Protectis razvijeni su kako bi dopunili crijevnu mikrofloru.

Limosilactobacillus reuteri

Limosilactobacillus reuteri

BioGaia proizvodi sadrže žive mikrobe soja L. reuteri. To je jedan od najbolje istraženih dostupnih sojeva čija je sigurnost ispitana u opsežnim ispitivanjima sigurnosti primjene kod zdrave novorođenčadi, male djece i odraslih.

Imunološki sustav

Imunološki sustav

Bakterije žive na našoj koži, u ustima i nosu, ali prije svega u crijevima. Stoga nije iznenađenje kako naša crijeva igraju važnu ulogu u imunološkom sustavu tijela.