Kako imunološki sustav radi?
Naš imunološki sustav jedan je od najsloženijih sustava u našem tijelu i specijaliziran je za obranu. Može se podijeliti u dva suradnička obrambena mehanizma koji su povezani na različite načine.
Kada djeca dođu na svijet, njihov novi imunološki sustav još nije potpuno zreo.
Iako je njihov nespecifični imunološki sustav već uspostavljen, specifični imunološki sustav nastavit će se razvijati tijekom djetinjstva. Prvih 1000 dana života (od začeća) presudno je u ovom procesu jer se crijevna mikrobiota razvija i postavlja temelje za imunološku funkciju i zdravlje u kasnijem životu.
Naravno, bebe u tome trebaju malu pomoć, a majka to čini dajući djetetu vlastitu imunološku obranu, poznatu i kao pasivni imunitet.
To započinje dok je dijete još u majčinoj utrobi, gdje putem posteljice antitijela prelaze s majke na nerođeno dijete. Zatim tijekom vaginalnog poroda novorođenče prima dozu bakterija iz rodnog kanala majke. Majčino mlijeko također pruža početnu opskrbu antitijelima prisutnim u majčinom okruženju. Ovaj pasivni imunitet nudi temelje djetetovoj vlastitoj visokoučinkovitoj obrambenoj mreži koja će ga pratiti cijeli život.
Tijekom prvih 1000 dana i nakon toga, dječja tijela i njihov imunološki sustav koji se još razvija, neprestano se susreću s novim mikrobima - bilo putem kontakta s braćom i sestrama ili drugom djecom u igraonici, dnevnom boravku ili kasnije u školi
Ova stalna izloženost može rezultirati češćim infekcijama u ranim godinama, s tim da ih prosječno dijete godišnje ima 6-12 sa simptomima nalik prehladi. Međutim, ovi kontinuirani susreti pomažu u izgradnji njihovih imunoloških memorija jer imunološke stanice uče iz svakog takvog slučaja. Iako ovaj proces traje cijeli život, njihova tijela vrlo brzo mogu prepoznati mikrobe s kojima se najčešće susreću. Ova postupna prilagodba znači da dječji imunološki sustav obično postaje jači kako se kreću prema odrasloj dobi.
Crijevna mikrobiota trenira imunološki sustav i igra ključnu ulogu u stvaranju normalno funkcionirajućih mehanizama imunološke obrane.
Crijevna flora, uključujući bakterije poput laktobacila i bifidobakterija, počinje se razvijati tijekom rođenja i neposredno nakon toga. Prijenos mikroba koji se događa tijekom vaginalnog poroda znači da bakterije odmah počinju kolonizirati novorođenče, osiguravajući dobar početak razvoja crijevne flore. Stoga djeca rođena carskim rezom često pokazuju razlike u sastavu i brojnosti bakterija probavnog sustava. Ovdje bi mogle pomoći BioGaia kapi kako bi se stvorila i održala odgovarajuća koncentracija dobrih bakterija i nadopunila prirodna crijevna mikrobiota.
Kako mogu podržati imunološki sustav svog djeteta?
Djetinjstvo je ključno u razvoju cjelokupnog imunološkog sustava. Evo nekoliko savjeta kako to podržati.
Naš imunološki sustav jedan je od najsloženijih sustava u našem tijelu i specijaliziran je za obranu. Može se podijeliti u dva suradnička obrambena mehanizma koji su povezani na različite načine.
Imunološki sustav raširen je po cijelom tijelu, a probavni sustav igra veliku ulogu u imunitetu.
Za razliku od ostalih vitamina, tijelo može samo proizvesti vitamin D. Iz tog razloga on ne djeluje poput većine vitamina u našem tijelu, već više poput hormona - tvari koja regulira bitne fiziološke procese.