Kako imunološki sustav radi?
Naš imunološki sustav jedan je od najsloženijih sustava u našem tijelu i specijaliziran je za obranu. Može se podijeliti u dva suradnička obrambena mehanizma koji su povezani na različite načine.
Bez obzira sjedimo li za svojim stolovima, bavimo li se sportom ili gledamo televiziju na kauču, naš imunološki sustav nas štiti - 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu.
Naša su tijela redovito izložena vanjskim utjecajima. Da bi se zaštitilo, naše tijelo koristi sofisticirani i složeni sustav zaštitnih mehanizama, poznatih kao imunološki sustav. Postoji nekoliko obrambenih centara raširenih po tijelu koji čine ovu mrežu. Najveći od njih može se naći u crijevima - domu crijevne mikroflore - i čini 80% cjelokupnog imunološkog sustava.
Ako obrambeni sustav tijela radi ispravno, naše tijelo nije podložno neželjenim reakcijama i vanjskim uvjetima. Proizvodi BioGaia L. reuteri Protectis nadopunjuju bakterije mliječne kiseline kako bi održali normalnu ravnotežu u crijevima, dok vitamin D3 doprinosi pravilnoj imunološkoj funkciji.
Vanjski agensi također mogu ući u tijelo zrakom koji udišemo. Dakle, nos i grlo imaju vlastitu obrambenu barijeru - sluznicu. U nosu je ona prekrivena trepetljikama, sitnim izbočinama nalik dlakama koje se pomiču naprijed-natrag, brzo transportirajući strane čestice iz dišnih putova. Uz to, u sluznici ima puno stanica koje uništavaju uljeze i potiču specifičnu imunološku reakciju
Ako uljezi uđu u tijelo putem usta, bilo da se udišu ili progutaju, prvo nailaze na vratare imunološkog sustava - krajnike. Na površini krajnika ima nekoliko jama u kojima se može nakupiti otpad od hrane i vanjski agensi. One vode do dubljeg limfnog tkiva gdje se limfociti (vrsta bijelih krvnih stanica) zatim obračunavaju s njima i spremaju podatke o nepozvanim gostima u imunološku memoriju.
Zadebljanja nalik čvorovima u limfnim kanalima imaju filtrirajuću funkciju i također sadrže razne obrambene stanice. Tu bijele krvne stanice dolaze u kontakt s uljezima, sazrijevaju u moćne obrambene stanice i potom se množe.
Timus bi se mogao opisati kao škola za tjelesne čuvare, a posebno je aktivan tijekom djetinjstva. Ovdje se treniraju takozvane T-stanice koje igraju bitnu ulogu u organizaciji obrane od specifičnih mikroorganizama. One nauče razlikovati vlastite i strane strukture tijela kako bi spriječile imunološki sustav da napada vlastite stanice
Koža je zaštitni vanjski pokrov našeg tijela. Netaknuta, predstavlja neprobojnu prepreku za većinu vanjskih faktora. Kao i u crijevima, zdrava kožna flora inhibira rast štetnih mikroba. Uz to, epiderma sadrži brojne takozvane Langerhansove stanice, koje ih mogu apsorbirati i uništiti. One također brzo pokrenu određenu imunološku reakciju kada dođu u kontakt s nečim potencijalno štetnim.
Slezena je organ veličine šake s dobrim dovodom krvi koji se nalazi ispod dijafragme u lijevom gornjem dijelu trbuha. Kao dio imunološkog sustava, djeluje kao svojevrsno središte za pohranu primarnih obrambenih stanica. Tamo se umnažaju i scavanger stanice i limfociti, podskupina bijelih krvnih stanica. Ako tijelo oglasi alarm, limfociti istječu iz slezene izravno putem limfne tekućine kako bi se suprotstavili uljezima.
Dom 80% svih imunoloških stanica su crijeva koja se smatraju središtem imunološkog sustava. Ove imunološke stanice neprestano komuniciraju s crijevnim bakterijama, pružajući kontinuirani podražaj za imunološki sustav. Tanko crijevo također sadrži nakupine limfnih čvorova nazvanih Peyerove mrlje, gdje se stvara većina antitijela.
Sluznica u mokraćnom mjehuru i genitalijama također su potencijalne ulazne točke za uljeze. Kao i na koži, ove sluznice sadrže brojne imunološke stanice koje stimuliraju specifičnu imunološku reakciju kako bi zaštitile cijeli organizam.
Neki koštanu srž nazivaju rodnim mjestom naših imunoloških stanica. Tu se nalaze matične stanice iz kojih nastaju sve krvne stanice, uključujući bijele krvne stanice. Ovdje se u nekoliko koraka formiraju različiti tipovi stanica unutar imunološkog sustava, kao što su scavanger stanice, mastociti, granulociti, prirodne stanice ubojice i T i B limfociti.
Vaš imunološki sustav neprekidno radi kako bi čuvao vaše tijelo. Koliko ste upoznati s ovim kompleksnim sustavom? Nemojte ga uzimati zdravo za gotovo! Riješite BioGaia test o imunološkom sustavu i otkrijte koliko ga poznajete!
Naš imunološki sustav jedan je od najsloženijih sustava u našem tijelu i specijaliziran je za obranu. Može se podijeliti u dva suradnička obrambena mehanizma koji su povezani na različite načine.
Kako radi imunološki sustav kod odraslih? Imunološki sustav pruža zaštitu za optimalno zdravlje tijekom cijele godine.
Za razliku od ostalih vitamina, tijelo može samo proizvesti vitamin D. Iz tog razloga on ne djeluje poput većine vitamina u našem tijelu, već više poput hormona - tvari koja regulira bitne fiziološke procese.